© 2023 by Nature Org. Proudly created with Wix.com

Údolí Tiché Orlice

November 12, 2016

 

Tak Kanada se nám blíží (teda zatím jenom ta česká, na tu opravdovou budeme muset ještě našetřit) a my jsme se dohodli, že jednu předsváteční sobotu uděláme malé soustředění a něco najezdíme, abychom byli na hlavní akci v kondici. Návrhů kam se pojede, padalo hodně. Nakonec zvítězila varianta "Údolí Tiché Orlice“, jelikož nás k němu vázal rest z velikonočního výletu, kdy jsme nenavštívili zříceninu hradu Lanšperka, což měl být nejvyšší bod tohoto výletu.

 

Start byl naplánován od železniční stanice v Ústí nad Orlicí. Po doporučení známých jsme ho přeložili do nedaleké Chocně, kde je také začátek cyklostezky č. 18 Choceň - Letohrad. Cyklostezky mají velmi kvalitní hladký povrch, jsou široké 2,5 – 3 metry a z převážné části vedou podél řeky Tiché Orlice, ve stínu lesního porostu a v blízkosti železniční trati. Na trase jsou odpočívadla vybavená mobiliářem a informačními tabulemi. Trasa je nenáročná, s minimálním převýšením. Jelikož jsme potřebovali natrénovat, opustili jsme v obci Lanšperk tuto pohodu a začali nabírat výškové převýšení. Po zdolání vrcholu etapy, jsme si vyzkoušeli také terén a to při sjezdu ve směru na Lanškroun. Fantastická stezka u výjezdu u obce Dolní Dobruč, tam by měli s průjezdem problémy i jiní borci, dokonce i na horských kolech! Po zásluze jsme byli odměněni při vjezdu do Lanškrouna a to průjezdem Naučné stezky a přírodního parku Lanškrounské rybníky, která se rozkládá západně od Lanškrouna. Je součástí příměstské rekreační zóny areálu přírodního koupaliště u rybníku Dlouhý. Skutečná nádhera.

Po krátkém odpočinutí v místní restauraci jsme vyrazili do druhé poloviny výletu, který měl vyvrcholit jízdou po bývalém železničním valu v okolí Moravské Sázavy. Než jsme se ale dostali do obce Hoštejn, čekala nás celkem náročná jízda otevřenou krajinou proti větru v okolí Tátenice. Vše jsme však zvládli a tak nic nestálo v cestě po naučné stezce, na opuštěném tělese dráhy, která nás dovedla do železničního skanzenu u obce Lupěné.  Zde stála parní lokomotiva, která si jasně říkala o společnou fotografii. No a po průjezdu Zábřehem jsme, přes Leštinu a Dubicko, nabrali směr domů. Závěr jsme si ještě zpestřili malou horskou prémií "medlovské vrchoviny" u obce Zadní Újezd a vyjeli na kopec Holubice. Pak už jen cíl v obci Medlov.

 

O to, kolik jsme najeli kilometrů, tady nešlo, důležitá byla příjemně strávená sobota v okruhu známých. No a co říci závěrem, snad jen zvolání: „Kanado, máš se na co těšit“  

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Články z akcí:

Opatovské šmajd 2017

February 4, 2017

1/10
Please reload