top of page

Pokoření rozhledny Bukovka z Rapotína - Skupina A

Navážu na povídání Hynka, kdy se naše skupina rozdělila na skupinu A, B. Jedna absolvovala výstup na Bukovku ze Šumperka, druhá pokračovala vlakem do Petrova nad Desnou. V Petrově na nádraží čekal Pavel. No, na nás? Čekal na Janu a Péťu, který byl nejmladším účastníkem naší turistiky na Bukovku. Celkem se nás na Bukovku z Rapotína vydalo 17.


Z nádraží jsme vyšli na startovací pozici, což bylo infocentum v Rapotíně. Zde jsme si nakoupili turistické suvenýry a udělali foto před plakátem s rozhlednou Bukovka. Samostatné foto jsme udělali také našemu jedinému psímu účastníkovi. Babu byl před plakátem spokojený. Mé počty jsou tedy špatné! Bylo nás přece 18!


Od infocentra jsme vyšli po žluté turistické značce, která je zároveň Naučnou stezkou Bukovka. Stezka byla otevřená 26. listopadu v souvislosti s otevřením rozhledny. První dva kilometry vyzkoušely naše schopnosti. Pak už následovala poměrně pohodová cesta zvlněnou krajinou. Zajímavým zastavením bylo na „Lesní balneo“, kde může znavený turista po náročném výstupu ulevit svým končetinám. Vybudován zde byl malý bazén k brouzdání nohou i s umyvadlem k opláchnutí obličeje a ponoření rukou. Součástí bazénku je upravená stezka z několika přírodních materiálů (dřevo, kamení), tzv. Kneipův chodníček k masáži chodidel. S ohledem na počasí, nenašel nikdo odvahu Lesní balneo vyzkoušet. Nebo nebyl nikdo unavený? Cesta byla opravdu pohodová. Jen posledních 200 m před rozhlednou opět prověřilo naše schopnosti. Úsek nebyl úplně ideální pro kočárek. Turisté přidali ruku k dílu a i kočárek s Péťou to zvládl. Odměnou nám byl výhled z nádherné rozhledny. Podle počtu lidí, kteří na rozhledně byli, je vidět, že se Bukovka stala krátce po svém otevření oblíbeným cílem turistů. Tak jako ostatní jsme se pod rozhlednou občerstvili a zároveň zjišťovali, jak je na to časově skupina B, která se na Bukovku vydala ze Šumperka. Skupina B se nacházela „Nad Skalami“, což je 4,5 km od rozhledny a přibližně hodina cesty. Po občerstvení jsme se tedy vydali do cíle naší cesty, do Velkých Losin. Při přechodu na modrou turistickou značku, u turistického rozcestníku „Pěticestí“, jsme se rozloučili s Janou, Pavlem a malým Péťou, kteří šli do Rapotína k autu. Po rozloučení jsme začali sestupovat do Velkých Losin, k zámku. U zámku se od nás oddělila děvčata. Chlapi už nutně potřebovali občerstvení. Využili jsme občerstvení u parkoviště. Holba nám dodala sílu do posledního kilometru. Pak už jsme začali hledat děvčata. Mysleli jsme si, že to bude lehké. „Budou si přece prohlížet velikonoční vajíčka v papírně“. Pravda to nebyla. Holky nekompromisně zamířily do restaurace „U Mrázků“. Vajíčka, ne vajíčka. Dobře, že to tak udělaly. Alespoň nám držely místo. Restaurace byla plná. Byl by problém najít volné místo. Za půl hodiny dorazila skupina B. Vzájemně jsme se podělili o své zážitky u „ryzího pokladu z hor“. Ve sdělování zážitků jsme pokračovali ve vlaku při cestě domů.

Bílá sobota v turistickém provedení se vydařila. Celkem se na Bukovku vydalo 25 turistů, pardon 26 (Babu mi promine). Bukovka je velmi pěkná rozhledna, která se rychle stala a v budoucnu bude, vyhledávaným turistickým cílem. Trasa z Rapotína, kterou jsme si vybrali je středně náročnou trasou, vhodnou pro široké spektrum turistů i rodiny s dětmi. Určitě se na rozhlednu vydejte. Stojí to opravdu za to.


Informace k rozhledně:

Typ/materiál: dřevěná rozhledna (s kamennou podstavou a ocelovým schodištěm)

Období výstavby: 10/2015 – 11/2016

Otevření: 26. listopadu 2016

Celková výška: 21,7m

Výška vyhlídkové plošiny: 17,9 m

Počet schodů: 111

Náklady na výstavbu: 7,5 mil. Kč

Otevírací doba: volně přístupná


V únoru 2017 obsadila rozhledna Bukovka první místo v anketě "Rozhledna roku 2016" vyhlášené Klubem přátel rozhleden, z.s.

Články z akcí:
bottom of page