top of page

Naší turisté v Krušných horáchKrušné hory jsou pohořím podél česko-německé hranice na severozápadě Čech a jihu Saska. Tvoří ho souvislé horské pásmo o délce 130 km a průměrné šířce 40 km. Krajina má svou bohatou hornickou minulost. Nachází se zde 30 chráněných území a velmi cenná horská rašeliniště. Cílem třetí velké cykloturistické a turistické akce našeho turistického spolku bylo právě toto pohoří. Do oblasti Krušných hor jsme se vydali ve dnech 6 – 10. června.


Přípravy začaly půl roku před odjezdem. Nejdříve bylo nutné zajistit vhodné ubytování, autobusovou dopravu včetně přívěsného vozíku na kola. Pak následovalo plánování cykloturistických a turistických tras. S blížícím se termínem odjezdu začalo upřesňování a ladění všech detailů zájezdu. Vše pak vypuklo ve středu 6. června v 6,30 hodin u naší klubovny, kde byl přistaven autobus. Hemžení přilákalo několik našich spoluobčanů. Nakládka materiálu proběhla rychle a my mohli vyjet směr Nové Hamry, které se na 5 dní staly centrem medlovské turistiky v Krušných horách. Do místa ubytování jsme přijeli kolem 16. hodiny. Příznivý čas příjezdu a nádherné počasí, to byla výzva, abychom něco málo ochutnali z Krušných hor. Část z nás se vydala na cykloturistiku. První cykloturistický výlet, byl z velké části inspirován krimi seriálem Rapl, který se v tomto kraji natáčel. Než jsme dojeli do pozůstatků bývalého cínového dolu Rolava a zajateckého tábora Sauersack, měli jsme možnost navštívit zbytky obce Jelení. Tuto obec potkal stejný osud jako mnohé obce na Šumavě. I ráz krajiny zde byl hodně podobný. Zejména při zpáteční cestě přes Přebuz, kolem potoka Rolava a bývalé obce Chaloupky, jsme ani nedutali. Část se vydala z hotelu pěšky na nedalekou rozhlednu Pajndl, která byla postavená v roce 1897. Z rozhledny byl krásný výhled na Krušné hory, Slavkovský les a Doupovské hory. Malá ochutnávka podvečerní cykloturistiky a turistiky nás nalákala na další den, kdy byla naplánovaná cykloturistika a turistiky od pramene Ohře.

Pramen Ohře, to není tak úplně turistika v Krušných horách. Využili jsme však toho, že jsme byli relativné blízko tohoto zajímavého místa a nejen jeho. Cílem byly také města Cheb, Františkovy Lázně, Bismarckova rozhledna a přehrada Skalka. Čtvrteční snídaně byla o něco dříve než v následujících dnech. Čekala nás poměrně dlouhá cesta do Bavorska k městečku Weibenstadt. Tam jsem dojeli asi za hodinu. Na parkovišti, nedaleko pramene Ohře, se skupina rozdělila na cyklisty a turisty. Zatímco si cyklisté vytahovali kola z přívěsu, turisté vyrazili k prameni Ohře. Toho dosáhli záhy, neboť byl od parkoviště vzdálený asi 300 m. Pramen Ohře se nachází v nadmořské výšce 752 m. Pramen je obložen dvanácti hrubě tesanými žulovými kameny. Na nich jsou vytesána jména měst či obcí, kterými Ohře protéká. Samozřejmě nastalo nezbytné focení. Během toho se k nám přidali cyklisté. Na závěr focení se nafotilo společné foto a naše cesty se opět rozešly. Cyklisté ihned od pramene, začali pěkně zostra a to snad největším stoupáním týdne na Schneeberg (1051 m.n.m.), kde bývala v dobách studené války vojenská základna bundeswehru. Na samém vrcholu stojí bývalá telekomunikační věž, která je zdálky nepřehlédnutelná a je zaslouženě dominantou této krajiny. Cesta z vrcholu byla zajímavá. Co naplat, že v Bavorsku jsou silnice, o kterých se nám může jenom zdát, když cyklostezky jsou vysypané jemným štěrkem a při sjezdu to na něm dost klouže. Naštěstí, až na pár oděrek, se nic vážnějšího nestalo a všech třicet bikerů si mohlo vychutnat průjezd městy Wunsiedel, Marktredwitz s návštěvou pravého bavorského pivovaru a Valdštejnovu cyklostezku kolem řek Roslau a Ohře. Ty nás dovedly do cíle ve Františkových Lázních. Turisté se vydali na okruh kolem pramene, který byl dlouhý 5 km. Pak se skupinka přesunula k autobusu, který je převezl k Chebu, do obce Horní Hraničná. Z obce jsme vyrazili na trasu dlouhou 8 km do Chebu, přes Bismarckovu rozhlednu na Zelené hoře, která je vysoká 18 metrů. Otevřená byla v roce 1909. V cíli jsme si prohlédli krásné město, hrad a přesuli jsme se autobusem do Františkových Lázní, které byly cílem našich cyklistů. Čekání jsme si zpestřili prohlídkou kolonády.