Rád bych Vás pozval na tradiční podzimní výlet v krajině Nízkého Jeseníku. Dlouho jsem přemýšlel nad něčím originálním a při mých cyklotoulkách v okolí Horního Města jsem narazil na informační tabule naučné stezky. Ta má 17 zastaveních a vede po zajímavých místech slavné hornické minulosti v okolí Horního Města, Rešova, Tvrdkova, Dobřečova a bývalé obce Ferdinandov. Není žádným tajemstvím, že po ukončení těžby u nás na Barboře, se většina horníků přesunula právě sem. Tím to bude pro nás o to pikantnější. Můžete se ale také těšit, na zajímavé výhledy z Dobřečovských skal na hřebeny Jeseníků. Věřím, že Vás tahle netradiční turistika dozajista uspokojí.
www.geostezkyrymarovsko.cz/hankstein
A ještě něco k organizaci. Jelo by se ráno v sobotu 29.10. v 8 hodin a 30 minut autobusem z Uničova směr Šumvald a Oskava. Spoj je přímý. Poté začneme stoupat z Nemrlova po žluté turistické značce do Tvrdkova. Tam přestoupíme na červenou turistickou a ta už nás dovede do Dobřečova. Honza Hyánek to tady dobře zná a tak určitě nebude nouze o některá zajímavá místa, kde se jen ta někdo nedostane😀. Do Horního města se vydáme kolem Skalského rašeliniště a možná stihneme i pramen Huntavy.
Zpátky bychom jeli před čtvrtou hodinou přes Rýmařov a v Uničově budeme něco po páté hodině. Jinak v Horním Městě je v provozu hospůdka na hřišti a tak doufám, že se nám podaří zajistit i nějaké občerstvení.
Na závěr přidávám ještě QR odkaz na mapu procházky. Myslím, že nás čeká necelých 15km zajímavé turistiky.
a ještě mapu fyzicky
Špičák je dobře viditelný vrch i od nás z Medlova. Snadno ho poznáte díky zemědělským nerez zásobníkům ve Tvrdkově. Pohled z Rudy dobře známe, ale ze Špičáku? Díky tomu, že není zalesněny, naskytne se vám dokonalý kruhový rozhled. Na severu vidíme dominanty hlavního jesenického hřbetu – Ztracené skály, Pecny, Vysokou holi a za dobrých podmínek lze zahlédnout i televizní věž na Pradědu, před hlavním hřebenem pak masív Ostružné. Směrem k SZ dominuje hradba hřbetu Hraběšické hornatiny (přináležející Hanušovické vrchovině) s výrazným vrcholem Kamenná hora (952 m n.m.), vybíhajícího od sedla Skřítek jihozápadním směrem k Novému Malínu, na obzoru Kralický Sněžník a část Orlických hor. Na jihu vidíme rozsáhlou rovinu Hornomoravského úvalu s obcemi Šumvald, Uničov a dalšími až k Olomouci, vrchol „moravského Blaníku“ – Bradla (600 m n.m.) a na obzoru Drahanskou vrchovinu. Směrem k východ a severovýchodu najdeme plochý vrchol nejvyšší hory Nízkého Jeseníku Slunečné (800 m n.m.), bruntálské sopky Velký a Malý Roudný včetně kostela na Uhlířském vrchu u Bruntálu. Z nadhledu si můžeme prohlédnout Dobřečov, Rudu s Křížovým vrchem, Horní Město, Rabštejn se zříceninou hradu, podle teplárenského komínu můžeme určit polohu města Rýmařova.
Co myslíte, je to snad málo? A co teprve Vlčí lidé, kteří tu prý žili a za nocí když byl měsíc v úplňku, strašili obyvatele Dobřečova a Horního Města. Již za týden se o tom budete moci s námi přesvědčit při naší akci" Hornoměstská mise" .