top of page

Historie Josefovských pochodů

     Josefovský pochod 2023 je úspěšně za námi. Letos jsme pořádali jubilejní 5. ročník, který byl zároveň Klubem českých turistů vybrán, aby pomyslně zahájil turistickou sezonu v Olomouckém kraji. Zahájení turistické sezony se uskutečnilo již po osmé.

     Příprava pochodu začíná několik měsíců před termínem pochodu. První se vyřizují souhlasná stanoviska vlastníků dotčených lesních pozemků s hromadnou akcí. Pak souhlasy Krajského úřadu Olomouckého kraje a CHKO Litovelské Pomoraví. Nedílnou součástí je jednání a spolupráce s našimi podporovateli.  Od prvního ročníku nás podporují firmy Melites, Pivovar Litovel, Lesy ČR a v neposlední řadě samozřejmě obec Medlov, která je spolupořadatelem pochodu. Postupně se přidávají další podporovatelé. Úsovsko, a.s., Trasa, a.s., Dostál Marek, Český rozhlas Olomouc, Olomoucký kraj, Klub českých turistů, Ergones - sociální firma, Svět plodů. Bez nich by se akce takového rozsahu nedala zorganizovat. Tak jako bez zapálených členů spolku a našich přátel, kteří se zapojili do pořadatelství pochodu. Za to všem moc děkuji. Pak už přichází návrh a výroba veškerých materiálu na pochod, plánování nákupů občerstvení, prostě všechna ta drobná práce, která mnohdy není ani vidět. Poprvé se také během pochodu oficiálně pořizovaly kamerové záběry. Po zpracování se můžete těšit na „film“ z Josefovského pochodu 2023.     

    Po loňském ročníku, kterého se zúčastnilo 552 turistů, jsme očekávali podobnou účast nebo o něco vyšší. Skutečnost však předčila naše očekávání. Letošního ročníku Josefovského pochodu se zúčastnilo 1 090 turistů, téměř z celé České republiky. Velká část byla v Medlově poprvé, ale velká se k nám vrací opakovaně. Největší část turistů byla z Olomouckého kraje. Další turisté k nám přijeli z Jihomoravského kraje, Moravskoslezského kraje, Zlínského kraje, Pardubického kraje, Královehradeckého kraje, Prahy a dokonce z Ústeckého kraje. Z našich obcí se pochodu zúčastnilo 97 turistů. Účastníkem, který k nám přijel z největší dálky byl turista z města Lichtensfels, z německé spolkové země Bavorsko. Turista, který nás navštívil a pochází ještě z mnohem vzdálenější země, byl turista z africké země Benin. Žije však u nás v Brně, kde je učitelem. Nejstaršími účastníky byly dvě ženy, ročník 1943, paní Ludmila z Mohelnice (15 km) a paní Božena z Loštic (10 km). Nejstarším účastníkem byl pan Jiří z Přerova (20 km), ročník 1944. Nejmladšími účastníky bylo několik turistů v kočárku, ročník 2022. Podle ohlasů byla drtivá většina účastníků spokojená. Líbilo se jim výborné organizační zajištění, možnost občerstvení na trase, pohodová atmosféra a naše originální značení tras, s kterým se nikde jinde nesetkali. Brzy se s ním asi setkáte i jinde. Možná už na největší turistické akci našeho regionu, Loštickém tvarůžku. Jsme rádi, že jsme inspirovali i další pořadatele. Stejné je to u mapových podkladů, které nám připravila společnost Trasa, a.s., která je vydavatelem turistických map Klubu českých turistů. Nakonec bych nechtěl zapomenout na krásné, slunečné počasí, které v den pochodu panovalo a přálo vysoké účasti.

     Na závěr parafrázuji známou francouzskou frázi: „Josefovský pochod 2023 je mrtev, ať žije Josefovský pochod 2024“.

                                              Těšíme se na setkání s vámi, na Josefovském pochodu, v březnu 2024.

 

Statistika pochodu:

Trať pěší - 7 a 8 km          318 turistů                         

Trať pěší - 10 km              149 turistů

Trať pěší - 15 km              221 turistů

Trať pěší - 20 km             124 turistů

Trať pěší - 30 km             60 turistů

Trať pěší – 50 km             15 turistů

Trať cyklo – 30 km            31 cyklistů

Trať cyklo – 50 km            18 cyklistů

Troubelice                       101 turistů a cyklistů

Pořadatelé                       53 pořadatelů

Josefovský pochod 2023 na youtube

  • YouTube

2017 - 39 osob

2018 - 128 osob

2019 - 411 osob

2020 - Covid

2021 - Covid

2022 - 552 osob

2023 - 1090 osob

2024 - 1515 osob

bottom of page