Dlouho jsem přemýšlel jak letos pojmout Šumperskou zímní 50, vždyť okolí kolem města nabízí tolik příležitostí. Nakonec jsem se rozhodl pro tuto vskutku andělskou variantu.
Ráno pojedeme vlakem do Potůčníku nedaleko Hanušovic, odkud se po žluté turistické značce vydáme směrem na Štolnavu. Cestou nemineme originální křížovou cestu vytvořenou ze železničních pražců. Podíváme se ke kapli sv. Anny, kterou znovu postavili v devadesátých letech na místě kde kdysi stávala původně dřevěná kaple z 30. let 20 století. Katastr bývalé Štolnavy se nachází severně od Rejchartic, v úctyhodné nadmořské výšce 700 metrů. Dějiny osady Stollenhau se začaly psát patrně už v sedmdesátých letech 16. století. Tehdy obec patřila k velkolosinskému panství. Právě z roku 1577 pochází první zápis o existenci vesnice. Obývalo ji tehdy 21 obyvatel, v jejichž čele stál rychtář. Jak název obce napovídá, vznikla Štolnava kolem dolu na železnou rudu. Ten zanikl v polovině 19. století. Dnes už po něm nenajdeme žádné stopy. Pro ryze německou vesnici byla pohromou druhá světová válka a následný odsun obyvatel. Ke znovuosídlení odlehlé osady už nikdy nedošlo, a tak v roce 1965 nastoupila armáda a chátrající opuštěné domy srovnala se zemí. Dnes proto najdeme na tomto místě jen pár stop po lidské přítomnosti. Kromě dvou domů, které slouží k rekreaci, je to torzo Božích muk, opravený kříž u někdejší hlavní ulice vedoucí obcí a také kaplička, která byla součástí jednoho z největších statků v obci.
Loni na podzim tady připravila Mendelova univerzita Brno ve spolupráci s Obcí Velké Losiny novou Naučnou stezku. Stezku tvoří dřevěné panely a tabule připomínající německé obyvatele Štolnavy, jejich domy a životy. K plnému zážitku z NS je potřeba si pomocí QR kódu na úvodním panelu stáhnout aplikaci, se kterou se dostaneme do rozšířené reality. Stezka je doplněna i o audiovizuální stránku.
Ze Štolnavy budeme pokrařovat dále po žluté značce (přes pastviny) až do Rejchartic. Tamní Andělárium snad připomínat nemusím. Podařilo se mi domluvit krátkou zastávku ve zdejší hospůdce, která leží přímo pod Andělskou loukou a aby toho nebylo málo, čeká nás cestou do cíle ještě zastávka na Městských skalách nad Šumperkem. Do Šumperka samozřejmě půjdeme přes Kokeše. Jinak to nevidím.😂 Tak co na to říkáte, nezní to andělsky?
Mapa výšlapu :
Jak se tam dostaneme? Vlak z Uničova :
Spoj z Olomouce. Bohužel nestaví na Července.
Zůčastnit se může každý, kdo má rád pohyb na čerstvém vzduchu. Počet účastníků není omezen.😀
Titulní foto k události nám poskytl Ladislav Doležal, fotograf ze Zábřeha a vzdálený příznivec našeho Spolku.😀
Trasa bude součástí turistického pochodu Šumperská zimní 50 se svolením pořadatelů z KČT Šumperk. Registrace pochodu proběhne v cíli !!!
V komentáři se můžete podívat na video ze Štolnavy.