Inspirací k tomuhle výletu byl článek Karla Machyla, který jsem našel v Olomouckém deníku v rubrice Čtenář reportérem.
Další náš výlet nás tedy zavede do Oderských vrchů. Čeká nás krásná a zajímavá krajina v okolí Spálova, na hranici Olomouckého a Moravskoslezkého kraje.
Hlavním cílem bude Petrova skála, staré důlní dílo, kde se dříve těžil galenit, a především pro tento kraj tak typická břidlice. Dnes je Petrova skála především lákadlem pro turisty, kteří tady obdivují ledové sloupy a krápníky, které se v období zimy vytvářejí a narůstají podle podmínek někdy i do metrových rozměrů. Jedná se o jeskyni s rozměry asi 10krát 11 metrů a nejvyšší výškou zhruba 5 metrů. Další zajímavostí bude bezesporu Balerův větřák, zděný větrný mlýn krásně zářící do dálky svými vápnem nabílenými stěnami. Jedná se pravděpodobně o nejmenší dochovaný větrný mlýn holandského typu v naší republice a určitě o poslední dochovaný mlýn z původních sedmi, které v okolí Spálova v minulosti stály.
Karel Machyl vyrazil na výlet z Potštátu. My se budeme muset přizpůsobit dopravě a dojet ke Spálovu vlakem. Vystoupíme v obci Heřmánky a vyjdeme po zelené turistické značce proti proudu Ohře. Po asi dvou kilometrech narazíme na poutní místo Panny Marie ve skále které leží v překrásném, hlubokém a lesními stráněmi obklopeném údolí. Ve skalní sluji, ze které vyvěrá pramen pitné vody, se nachází kamenný oltář s plastikou Panny Marie. K poutnímu místu se vztahuje řada legend a pověstí. Podle pověsti zde byl za dob Švédských válek zázračně uzdraven na smrt raněný voják vodou vytékající ze skály. Tato zpráva se brzy roznesla. Mlynář ze Spálova ke skále umístil obraz Panny Marie. Po vystavění kostela ve Spálově byl obraz přenesen na oltář. Několikrát obraz záhadně zmizel i ze zamčeného kostela a vždy byl nalezen ve skále na původním místě.
To není vše. Cestou zpátky se ještě zastavíme na bývalém hradě Švédská skála. Místo nad řekou Odrou bylo obýváno již v pozdní době bronzové. V 11. století zde kníže Břetislav nechal vystavět obranný hrádek proti výpadům z Polska a v období 30-ti leté války se tu schovávali místní obyvatelé před švédskými žoldáky. Dnes z hrádku vůbec nic nezbylo, pouze nějaké valy, ale přesto návštěva stojí za to. Stojí zde vyhlídkový altán a výhled na řeku Odru, okolní vesnice a vrcholky zelených kopců jsou kouzelné.
Mapa vycházky :
Jak se tam dostaneme :
Zpátky pojedeme z Jakubčovic nad Odrou. Na kilometry to vyjde skoro stejně, ale v Jakubčovicích se můžeme zastavit na občerstvení, kdyby nám to ujelo. Vlak zpátky jede o půl třetí nebo až o půl paté. Vemte si sebou tedy zásobu jídla a pití na celý výlet. Zůčastnit se může každý, počet není nikterak omezen. V této krajině nikoho to přijde určitě vhod. Věříme však, že nás čeká netradiční výlet v místech které z nás nikdo nezná. Určitě se bude na co koukat !!!!
Článek, který nás inspiroval :
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/skala-panny-marie