Stává se pomalu pravidlem, že na tyhle červencové svátky nachystáme nějakou tu cyklistickou lahůdku. Před dvěma roky jsme spolu s Jirkou Zatloukalem a Pavlem Bělínem v rámci turné po mini pivovarech navštívili rozhlednu v Čechách pod Kosířem. Loni bohužel z dálkové trasy sešlo, byť byla plánována návštěva zámku Plumlov. Letos jsem navrhl návštěvu rozhledny Pastýřka nedaleko Moravské Třebové a myslím si, že jsem nastavil laťku hodně vysoko.
S myšlenkou realizovat tenhle výlet jsme si pohrávali poměrně dlouho. Reálnější obrysy však tahle akce dostala při zimní návštěvě " Opatovského šmajdu", kdy jsem obdržel interaktivní mapu Moravské Třebové a jejího okolí a finální rozhodnutí padlo začátkem června, když jsme se vraceli z našeho zájezdu z Krušných hor. Ten kdo si dokáže vybavit pohled po vyjetí z "hrebečského tunelu" ví o čem mluvím.
Datum výletu bylo stanoveno na druhý svátek 6. července. Paradoxně došlo 5. července 1916 v Moravské Třebové k prudké bouřce, která dřívější rozhlednu zničila. Ta nová byla postavena v roce 2009 a vyhlídková plošina je ve 22 metrech, vstup je na vlastní nebezpečí což jenom umocňuje zážitek z její návštěvy (trochu to houpe).

Moravská Třebová leží na rušné silnici D35 ve směru na Hradec Králové. Dostat se sem je takový trasérský oříšek a návštěva rozhledny je z města takřka cyklisticky nedostupná. Musel jsem zvolit variantu kdy cesta vedla přes Městečko Trnávka a poté po trase 104, která vede na Křenov a Brněnec se dostat do Předního Arnoštova ( vedou sem trasy opatovského šmajdu) a po červené turistické se dostat na hřeben, po kterém celkem pohodlně se k rozhledně dostanete. V této chvíli nebyl profil trasy tak těžký jak jsme očekávali. Příjemnou lesní cestou, která sice byla nahoru a dolů, jsme se poměrně rychle dostali přes Arnoštovský a Slídový vrch k rozcestí Nad Útěchovem.

Bohužel zde zasáhl nám dobře známý " pan bludišťák " a my v euforii těsně před cílem sjeli z trasy. Díky mobilním aplikacím jsme však nezpanikařili a narychlo změnili trek a přes " Peklo "
( Heelgraben - kdysi se zde uprostřed jehličnatých lesů nacházela restaurace s vyhlášenou kuchyní, dvě vily pro letní hosty a lázně s vlastním pramenem).....

........ se rychle vrátili zpět. V tuto chvíli si na své museli přijít milovníci MTB. Jelo se přes kořeny a stoupání už začalo být na hraně. Naštěstí rozhledna už byla blízko.

Viditelnost však byla úplně nulová, přesto návštěvy nelitujeme, vždyť pohled na město byl kouzelný.

Dolů se jelo kratší, zato náročnější cestou po červené značce kolem bývalé sjezdovky ( takže labůžo ). V Moravské Třebové jsme nemohli nenavštívit místní náměstí, které vévodí renesanční radnice se štíhlou věží, morový sloup, kašna a měšťanské domy s pozdně gotickými a renesančními mázhauzy. Opravdovou lahůdkou je však bohatě zdobený renesanční arkýř.

Po malém občerstvení se pokračovalo dále na Staré Město, kde se nachází letiště. Zde jsme se na chvíli zastavili, abychom si mohli naplno vychutnat přistání větroně. Pomalu se začalo zase stoupat do Petrušova. Tahle malá vesnice snad byla roztažená tak na třech kilometrech. Osamocené domečky na stráních a dominanta kaple přestavěné na rodinný dům . Foto zde však nevzniklo, protože trošku poprchávalo a my začali pospíchat. Na konci vesnice se nacházel železniční přejezd, ale na vlak by jste zde čekali asi zbytečně.

No a pak brod a přišlo na nám dobře známé místo ze Zvolské labutě a to křižovatku cyklistických tras 521 a 4063. Proboha( !!!!!!!!!!! ), jak jsme zde mohli zabloudit. Kančí vrch, jsme rychle zavrhli a byli jsme připraveni si vychutnat pohodu po cyklostezce. Ale jaký to byl omyl, zde se snad nenachází kopec s lidskou tváří. Poměrně pohodová cesta se rychle změnila na tu kančí a jedinou odlišností snad byla jen horší cesta. Každý se stoupání užil po svém a po krátkém odpočinku už se začalo opravdu jet na pohodu. Bozeňov, Zábřeh, Leština u Keprtů (jelenní plátek s noky).
Doufám, že nemluvím jen za sebe a tenhle výlet mohu v klidu zařadit na jedno z čelních míst v historii našeho spolku. Ti co byli určitě nelitují a ti co nebyli mají co napravovat. Možná už při návštěvě zimního pochodu " Opatovské šmajd " , by se dalo vystoupit v Moravské Třebové a po zelené trase se vydat do Velkých Opatovic. Uvidíme :-))))))))
Všechny fotky :
https://yhnek.rajce.idnes.cz/Moravska_Trebova%2C_Pastyrka_-_cyklo_2018/