Rok uběhl jako voda a je tu další, již 25. ročník turistického pochodu "Opatovské šmajd", který pořádají naši kamarádi z Velkých Opatovic. Již tradičně na tento pochod vypravujeme autobus. Mimo tras, které připravili pořadatelé, připravil "trasér", po dohodě s pořadateli, individuální trasu našeho spolku z Křenovic, přes Jevíčko do Velkých Opatovic, dlouhou 16 km. Pokud by se někomu zdála tato trasa dlouhá, je možné se vydat na kratší trasu dlouhou 13 km, která vede mimo Jevíčko. Bližší informace k zájezdu, naleznete v letáčku k akci. Další informace k připravené trase a k místům, která navštívíme, přidá Hynek.
top of page
Spolek Turisté Medlov
bottom of page
Víte co mají společného filmy jako Učitel tance, Zrozen bez porodu, anebo seriál Četnické humoresky.Ne jenom to, že v nich hrála celá plejáda známých herců jako Martin Dejdar, Filip Renč, Simona Stašová, Juraj Kukura, Tomáš Topfler, ale i to, že se natáčely v Odborném léčebném ústavu v Jevíčku.
Myšlenka vybudování ústavu se zrodila v roce 1908, kdy Moravský zemský sněm rozhodl vybudovat v zemi dva léčebné ústavy pro léčbu nemocných tuberkulózou, a to k oslavě šedesátiletého jubilea panování císaře Františka Josefa.Se stavbou bylo započato v roce 1914 dle projektu zemského architekta ing. Jana Flory.Svému původnímu určení, tj. léčbě žen nemocných tuberkulózou, začal ústav sloužit až na sklonku roku 1918.Dne 16. června 1929 léčebnu navštívil první československý prezident T.G. Masaryk v rámci svojí návštěvy Jevíčka.
Historické budovy sanatoria i jeho přilehlý park, budou v sobotu v rámci Opatovského šmajdu přístupné veřejnosti. Velká možnost poznat další turistickou zajímavost..
https://pardubice.rozhlas.cz/jevicko-moravske-mesto-ve-vychodnich-cechach-6036770#player=on
Okolí Velkých Opatovic je pro nás nevyčerpatelná studnice turistických nápadů. Tenhle rok pořadatelé vedou trasy směrem na Křenov a tak jsme si dovolili zase trošku zaimprovizovat.
Každý, kdo přijíždí do Křenova, ať už od Letovic nebo od Moravské Třebové, si nemůže nevšimnout nepřehlédnutelné dominanty obce, kterou je monumentální barokní kostel sv. Jana Křtitele. Obec se však pyšní i dalšími pamětihodnostmi. Nedaleko kostela stojí citlivě zrekonstruovaná budova fary, kterou její majitel proměnil v ojedinělé církevní muzeum. Před farou je barokní socha Panny Marie od Severina Tischlera, jehož plastiky jsou zastoupené i v interiéru kostela. Výkon trestního práva v minulosti připomíná pranýř na návsi mezi farou a kostelem. Západně od kostela se nachází hřbitov s rovněž nedávno rekonstruovanou barokní kaplí sv. Isidora, která tvoří s kostelem a farou výjimečný architektonický komplex. Zdroj: https://svitavsky.denik.cz/zpravy_region/jak-jsme-zili-v-ceskoslovensku-krenov-20180209.html
Nám se podařilo domluvit návštěvu kostela a barokní kaple. Jak to tak vypadá tak tenhle rok bude pro náš spolek rokem baroka. Předpokládáme, že do Opatovic přijedeme kolem osmé hodiny. Po registraci se přesuneme do Křenova kde nás čeká nejprve návštěva kostela . Pro nás je určitě zajímavé, že podíl na výstavbě tohoto kostela byl připisován i italskému architektovi Domenicu Martinelli, který projektoval Nový Zámek u Rudoltic, který jsme nedávno navštívili.
https://svitavsky.denik.cz/kultura_region/santini-martinelli-ci-beduzzi-kdo-je-architekt-kos.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/Domenico_Martinelli
Po prohlídce kostela se přesuneme do nedaleké barokní kaple svatého Isidora, která prošla nedávno nákladnou rekonstrukcí . Myslím si, že nás čeká určitě zajímavé povídání o její historii.
https://svitavsky.denik.cz/zpravy_region/barokni-kaple-v-krenove-je-po-15-letech-zachranena-20190731.html
Historií budeme dozajista nasyceni a budeme moci vyrazit po žluté turistické značce do Opatovic. Hned po třech kilometrech nás však čeká další zajímavé zastavení, tentokrát v Maříně. Je to téměř zapomenutá osada ležící v nadmořské výšce 525 m.n.m. nedaleko slovanského hradiště. Právě tady se však nachází i unikatní studna s osmnáctého století (rumpálové dvouosé zařízení nad 70 metrů hlubokou studnou, jediným zdrojem pitné vody od roku 1792. Železné jsou osy a lana na velkém bubnu. Zajímavé jsou zářezy v nosném trámoví k nasazování jednotlivých os. Klika na dolní ose je pozdějšího data. Prvně se soukolí uvádělo do pohybu otáčením dřevěného kola s úchytkami. Dřevěné palce horního kola zapadaly do vysekaných otvorů dolní osy. Bezpečnost jednotlivých součástí zabezpečovalo šest obručí ). Nedaleko studny se také nachází zvonička, do které se nedávno vrátil zvon. Zdroj: https://svitavsky.denik.cz/kultura_region/studna-v-marine-kdysi-zdroj-pitne-vody-ted-nova.html
I nadále budeme pokračovat po žluté až do lesů u Zadního Arnoštova. Tady se nabízí právě dvě varianty. Ta kratší nás dovede kolem hřbitovního kostelíku sv, Bartoloměje k nedokončenému mostu Hitlerovy dálnice a pak dále po červené značce přes Červený kopec a Napoleónský pomník do cíle anebo si dáme dobrodrůžo přes les do Jevíčka, kde v restu u hřbitova dáme ryze hořkého Radka a pak třeba po literární stezce „Putování za Krchomilkou" tam dorazíme taktéž.
Každopádně už po šesté se vypravíme do míst, které milujeme a kde jsme vždycky zažili dobrou náladu. Na tomto pochodě vzniklo moře dobrých fotografií, které vždy zdobily nejenom náš web, ale i zdi naší klubovny. Takže žádné otálení s přihlášením, opět nás čekají nezapomenutelné zážitky :-)))
POJEĎTE V TOM S NÁMI !!!!!
Oficiální pozvánka pochodu